Close

Prečo nemáme PRAVIDELNÉ zasadnutia Obecného zastupiteľstva?

Problém je podľa mňa jasný a očividný. Myslím si totiž, že akákoľvek obec, Hviezdoslavov nevynímajúc, nevie progresívne napredovať, pokiaľ Obecné zastupiteľstvo zasadá raz za tri mesiace. Je to šialene málo, je to šialene neproduktívne a výsledkom je päťhodinový maratón plný otázok, kedy sme svedkami neutíchajúcej slovnej paľby zo strany občanov s nejasným výsledkom na konci.

Základným zákonným pravidlom v tejto krajine v tomto prípade je to, že Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, avšak najmenej raz za tri mesiace. Je obrovskou škodou, že mnoho obcí si v tom nevie urobiť poriadok hneď na začiatku ich štvorročného mandátu. Zavedenie PRAVIDELNÝCH zasadnutí poslancov a starostu, napríklad VŽDY v prvý štvrtok v mesiaci a VŽDY v rovnaký čas by znamenalo hneď niekoľko obrovských benefitov:


poslanci by si na celý rok DOPREDU vedeli naplánovať čas = MENEJ absencií = VYŠŠIA efektivita práce

občania by si na celý rok DOPREDU vedeli naplánovať čas = VYŠŠIA účasť = VÄČŠIA kontrola OBCE

poslanci by mali PEVNÚ časovú os práce = MENEJ „zlých“ ad hoc riešení robených narýchlo „na kolene“

✅ RÝCHLEJŠIE procesovanie a napredovanie projektov vďaka častejšej interakcii ľudí

✅ omnoho INTENZÍVNEJŠIA spolupráca vedenia obce vďaka častejšiemu stretávaniu

✅ PRUŽNEJŠIE reagovanie na veci, ktoré sa v obci dejú


Samozrejme, v prípade potreby by sa nemuselo čakať na vopred stanovený dátum, ale môže sa vytvoriť aj mimoriadna schôdza. Aby som sa ale vrátil k zákonu. Ten teda ustanovuje len minimálny počet zasadnutí Obecného zastupiteľstva, ktoré sa musia uskutočniť v príslušnom čase. Je vo výlučnej kompetencii Obecného zastupiteľstva určiť si periodicitu svojho rokovania. Znamená to, že na základe svojho uváženia (kde sú v záujme miestneho obyvateľstva dobré a korektné vzťahy medzi oboma orgánmi obce aj po dohode so starostom obce) poslanci Obecného zastupiteľstva rozhodnú o tom, ako často budú zasadať. Aplikačná prax ukazuje, že v niektorých obciach, najmä tam, kde je vysoká angažovanosť poslancov, príp. sa vyskytujú problémy v obecnej samospráve a pod., zasadajú Obecné zastupiteľstvá každý mesiac. V množstve iných obcí zasa postačuje konanie zasadnutia Obecného zastupiteľstva v najmenšej možnej zákonom určenej frekvencii, t. j. 4-krát za rok. Toto podľa mňa ale nie je prípad druhej najrýchlejšie rastúcej obci v Slovenskej republike.

V dnešných časoch je 6 alebo 8 stretnutí za rok konkrétne v našom prípade proste neskutočne málo.

 

Marek LACKOVIČ

Obrázky: depositphotos.com

5/5 (6)

Ako toto hodnotíte Vy?

Pridaj komentár

2 Komentáre v "Prečo nemáme PRAVIDELNÉ zasadnutia Obecného zastupiteľstva?"

Byť upozornený
avatar
Triediť podľa:   NAJnovšie | NAJstaršie | NAJhlasovanejšie
Ivan
Hosť
Ahoj Marek, okrem castejsich zasadnuti by mali mat poslanci vypracovany material slusneho spravania. To co… Čítať viac ->
OcÚ
Hosť
Dobrý deň, niekoľko faktov ohľadom zasadnutí Obecného zastupiteľstva vo Hviezdoslavove. V roku 2017 bolo 11… Čítať viac ->
wpDiscuz