Close

Revitalizácia rybníka a vytvorenie rekreačnej zóny v časti Podháj

Milí Hviezdoslavčania,

témou, ktorou by som sa chcel osobne zaoberať je téma, ktorá nás (najmä Podhájčanov) denno-denne trápi. Jazero, ktoré sa nachádza v našej časti, je ako päsť na oko – hnedá žaburina, kde by som si ani palec na nohe neomočil. A to je podľa mňa škoda. Teplota stúpa, potím sa čím ďalej, tým viac a teším sa po víkende, kedy môžem vybehnúť do klimatizovanej kancelárie. Po príchode domov si zasa hovorím: škoda toho jazera, tam by sa dalo fantasticky ochladiť.

Kto z vás si toto nepovedal?

Kto z vás by sa rád schladil v tieto letné dni?


Jazero v Podháji nebolo vždy v takomto žalostnom stave. 15 rokov dozadu sa v ňom dalo aj okúpať. Preto by mojím cieľom bolo vrátiť túto možnosť: vyčistiť jazero a spraviť z tejto bačoriny reálne obecné kúpalisko. Ale k tomuto stavu vedie zopár krokov:

  1. Zhodnotenie stavu jazera: Prvým krokom by malo byť zhodnotenie v akom stave je práve jazero, laicky povedané v akých sračkách to vlastne plávame. Ohľadom tohto bodu som už bol v kontakte aj so starostom Marekom Kúdelom a dostal som potvrdenie, že hygienik bol na mieste, ale starosta sa už bližšie k stavu vody a jazera nevyjadroval. Chodili tu chýry, že vraj by mali jazero zasypať kvôli zlému stavu, ale túto správu starosta dementoval. Preto verím, že stav nie je až taký zlý ako to na prvý pohľad vyzerá.

  2. Identifikovanie príčiny: Odkedy som sa prisťahoval do Podhája, počul som už niekoľko verzií o zdroji znečistenia, ale dve boli najčastejšie. Prvou sú zlí susedia a ich ilegálne trativody zo septikov. Druhou verziou sú rybári, ktorí v mene tučnučkých kapríkov zamorili celé jazero a je im jedno, čo sa tým spôsobilo.

  3. Náprava: Po identifikovaní zdroja by sa určil spôsob nápravy. Do tohto procesu by sa už reálne mohlo zapojiť Ministerstvo životného prostredia, ktoré pravidelne dotuje upratovanie jazier. Verím, že to môže byť byrokratická nočná mora, ale keby všetko bolo jednoduché tak máme všetci bazény a táto téma by bola úplne zbytočná.

  4. Okolie: Akonáhle by už bola voda v poriadku, mohlo by sa investovať do okolia. Prostredie a pozemok okolo jazera by poskytoval priestor kam by som navrhoval zriadiť detské ihrisko, park s lavičkami, ale aj bežecká dráha. V okolí by sa zrušili náletové dreviny a cele okolie by sa upravilo do estetickej podoby, vytvorila by sa piesková pláž a mali by sme kúpalisko.


Svet sa nehrnie do doby ľadovej, práve naopak. Či tomu chcete veriť alebo nie, globálne otepľovanie je za dverami a bude nám teplejšie a teplejšie. A preto sa Vás všetkých pýtam: Prečo ho neprežiť s nanukom v ruke a v plavkách na brehu jazera, ktoré máme priamo za domom? Prečo nezachrániť to, čo je ešte zachrániteľné?  Verím, že viacerí ste sa v tejto úvahe tiež našli…


UPDATE 17.10.2018, Marek LACKOVIČ

Podali sme projekt do grantu #MAMNATO od Slovenskej sporiteľne! Viac v >>> TEJTO <<< téme…

 

Adam TAKÁČ

Obrázok: vlastný archív

4.42/5 (26)

Ako toto hodnotíte Vy?

Pridaj komentár

Buď prvý, ktorý toto okomentuje!

Byť upozornený
avatar
wpDiscuz