Close

VÝZVA pre architektov! Navrhnime spolu hlavné centrum obce, na ktoré budeme všetci hrdí!

Priatelia, je na čase navrhnúť Víziu pre Hviezdoslavov 2020-2030, pretože obec je v štádiu, kedy je dôsledné plánovanie absolútnou nevyhnutnosťou. To, čo stačilo pred niekoľkými rokmi, už dnes zďaleka nepostačuje. To, čo ľudia potrebovali pred desaťročím, je už dnes, bohužiaľ, častokrát nepotrebné. To, kde sa obec Hviezdoslavov nachádzala v roku 2003, už asi nevrátime, no môžeme priamo ovplyvniť to, ako bude vyzerať v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti. Vieme a môžme pomôcť hlavne sebe samým – aby sme sa tu spoločne mali lepšie, aby tu bolo krajšie, aby tu bolo príjemnejšie a aby sa noví občania, ktorí do Hviezdoslavova prichádzajú (čo tak skoro zrejme neovplyvníme), integrovali rýchlejšie a rástli spolu s Komunitou. Pretože ak rastie jednotlivec, rastie celá Komunita. Najväčším benefitom si môžeme byť navzájom práve my, ľudia, občania tejto obce, resp. tejto Komunity, ktorým na veciach verejných a na spoločnosti samotnej záleží!

Odborné štúdie ukázali, že verejné priestory sú pre šťastie a spokojnosť obyvateľov mesta, či obce mimoriadne dôležité. Ľudia sa tam môžu stretávať s priateľmi, ľudia sa tam môžu prechádzať s deťmi, oddýchnuť si na lavičke, poklebetiť pred obecnými úradmi, možno niečo drobné nakúpiť, proste môžu sociálne žiť. Aj vo Hviezdoslavove. Aj v ktorejkoľvek inej satelitnej obci. Potrebné k tomu je však priestranstvo, resp. centrum obce, ktoré takéto atribúty spĺňa. Nemusí pri ňom však svietiť obrovská investícia. Na začiatok začnime tým, že centrum MUSÍ byť VŽDY upratané a upravené, MUSÍ byť čisté, MUSÍ byť v lete pokosené (v zime odhrnuté a posypané), proste musí to byť výkladná skriňa každej jednej obce. Nezáleží pritom na tom, či ste z Podhája alebo zo Záhrad, centrum obce MUSÍ slúžiť každému rovnako. Nechceme pri tom však obviňovať vedenie našej obce – je zaiste množstvo väčších, urgentnejších problémov, ktoré treba riešiť, a preto jej práve naopak – chceme pomôcť a priniesť novú perspektívu do rozvoja obce, ktorej sme my, občania, hlavnou a neoddeliteľnou súčasťou.


Hviezdoslavov má obrovskú výhodu, že samotným centrom vôbec disponuje…

A len v stručnosti:

✅ máme tam Obecný úrad so zasadačkou

✅ v tej istej budove máme Stavebný úrad

✅ pár metrov ďalej máme Kultúrny dom s menšou „bowlingovou“ dráhou a s kreatívnymi dieľničkami pre deti na hornom poschodí

✅ máme Lipové námestie s majestátnou, krásnou lipou, ako stvorené na outdoorové kultúrno-spoločenské akcie

✅ máme tam historickú budovu vôbec prvej slovenskej školy na Žitnom ostrove

✅ máme tam pomník Pavla Országha Hviezdoslava od akademického sochára Tibora Baníka z roku 1971

✅ máme vysokú zvonicu so zvonom z roku 1934

Toto všetko sa volá obrovský, no nevyužitý potenciál…


Otázka znie: Vieme navrhnúť centrum obce, kde by všetky tieto dominanty tvorili KRAJŠIE centrum obce, KRAJŠÍ spoločný priestor, proste KRAJŠÍ A LEPŠÍ HVIEZDOSLAVOV?


Preto prosím všetkých potenciálnych architektov, dizajnérov, záhradkárov, ktorí by radi priložili ruku k dielu, aby napísali (napr. do komentáru nižšie alebo rovno mailom) a spolu to dokážeme. Dáme dokopy tím, ktorý navrhne hlavné centrum obce, na ktoré budeme všetci hrdí! Také, s ktorým obstojíme aj pred celým Slovenskom!

Takisto prosím všetkých ľudí, občanov Hviezdoslavova, ktorí vedia a môžu poradiť, aby tak urobili, pretože je to NÁŠ spoločný priestor a KAŽDÝ by mal mať možnosť vyjadriť sa k tomu, ako by mal vyzerať!


Píšte, prosím, do komentárov nižšie alebo na mail Lackovic@Progresivne.sk

Ďakujem!


Na Facebooku sa téme venujeme TU!


UPDATE 18.4.2018

Dňa 16.04.2018 10:11 K. Zatkova napísal(a):

Dobry den, pan Lackovic. Ak si spominate, ja som vam uz raz pisala cez Facebook ohladom mojej prace rozvoja vychodneho Slovenska, ktorej sa venujem v ramci mojho studia architektury a urbanizmu na univerzite v Cambridge a pytala som sa vas na najvacsie problemy ktore trapia Hviezdoslavov. Vsimla som si prave vasu vyzvu, ktoru ste pridali aj do PS skupiny, a preto, ak by ste suhlasili, rada by som pomohla. V juni ukoncim svoj projekt a celkovo studium a v juli bude v Londyne univerzitna prezentacia. Projekt hovori aj o tom, ako siludia, s pomocou architektov mozu zvolit dlhodoby ciel obce a naprojektovat verejne priestory. Pracu sa chystam viac zviditelnit, aby pokial bude zaujem, mohla byt mozno napomocna aj inym dedinam. Ale hlavnym cielom jej, aby si Slovensko nemuselo stale brat od niekoho priklad, ale aby sa Slovensko mohlo stat prikladom. Zatial tu v Cambridge mala velmi dobre ohodnotenia, tak budem sa snazit, nech to dobre dopracujem do konca.

Chcela som vam uz aj pisat, pretoze vas v praci dokonca citujem. Posielam vam link kde sa to da precitat – strana 26-27 – https://issuu.com/art.katarina/docs/sol__nad_zlato. Je to vsetko v anglictine, ale ak by ste mali cas a zaujem, na stranach 60-65 je aj popis participativneho planovania, ktore som sa snazila aplikovat na slovenske dediny, aby sa v nich dal opat ozivit spolocensky zivot a aby sa uberali smerom socialnej, ekonomickej a ekologickej udrzatelnosti, co som nazvala Rural Renaissance (Vidiecka renesancia). V pripade zaujmu, rada odpoviem na otazky.

S prianim pekneho dna,
Katka

Katarina Zatkova
MPhil in Architecture and Urban Design
University of Cambridge Department of Architecture
1 Scroope Terrace
Cambridge CB2 1PX

m: +44 756 312 44 17
e: kz267@cam.ac.uk
http://www.katarinazatkova.com
http://cambridge-design-research-studio.com


UPDATE 6.8.2018

V piatok som sa osobne stretol s Katarínou Zaťkovou, s ktorou som obišiel prakticky všetky verejné priestranstvá v našej obci. Katarína Zaťková, úspešná absolventka svetoznámej a prestížnej univerzity v Cambridge, má záujem Hviezdoslavovu pomôcť a preto sa pousiluje do konca augusta 2018 zvizualizovať nádvorie okolo obecného úradu (Park P. O. Hviezdoslavova a okolie pomníka) a kultúrneho domu (Lipové námestie), aby vyzeralo tak, aby sme naň mohli byť hrdí. Veľmi sa teším tomu, že našej obci bude pomáhať práve takáto kapacita…


UPDATE 5.9.2018

Myslím, že architektku sme našli!

Katarína Zaťková sa ukázala ako mimoriadna nadaná a schopná architektka, s ktorou je radosť pracovať. Tak ako sľúbila – vypracovala skvelú ideovú štúdiu pre nový Hviezdoslavov, ktorú vypublikujem v priebehu nasledujúcich pár dní 🙂

 

Marek LACKOVIČ

Obrázok: kresba Andrei Hatiarovej pre SpoluPreHviezdoslavov.sk

5/5 (7)

Ako toto hodnotíte Vy?

Pridaj komentár

Buď prvý, ktorý toto okomentuje!

Byť upozornený
avatar
wpDiscuz