Close

ZRUŠENIE platenia daní podľa miesta trvalého pobytu

Ak sa toto podarí, bude to najlepšia správa pre našu obec za posledné roky a bolo to potrebné opraviť už dávno. Považujem totiž za mimoriadne dôležité zvýšiť príjmy nášho Hviezdoslavova tým, že umožníme aj ľuďom bez trvalého pobytu odvádzať svoje dane práve do našej obce. Ďakujem poslancovi NRSR, Jozefovi Mihálovi a kandidátovi na primátora Bratislavy, Matúšovi Vallovi za ich trpezlivé odpovede na moje otázky a pripomienky riešené v uplynulých dňoch, keď som im vysvetľoval špecifický prípad nielen našej obce v tomto smere a ich vzájomnú spoluprácu pri príprave návrhu zákona. Návrh novely zákona o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov pôjde už na októbrovú schôdzu parlamentu.


Ľudí treba pozitívne motivovať, no zároveň im aj fakt poriadne zjednodušiť spôsob, ako sem svoje dane (ktoré poznáme ako podielové dane, z ktorých obec žije) môžu odviesť. Zákon bude aplikovateľný nielen pre Hviezdoslavov, ale pre celé Slovensko. Ide o to, že po novom by kritériom na prerozdelenie podielových daní bola tzv. „daňová rezidencia“.  Občan bude môcť platiť svoje dane tam, kde reálne žije. Občan jednoducho nahlási na úrade, že jeho daňová rezidencia je vo Hviezdoslavove – napriek tomu, že tu nemá trvalý pobyt. Zákon podrobne rieši, akým spôsobom, resp. akými dokladmi to občan preukáže. Podstatou návrhu je väčšia sloboda rozhodnutia občana o tom, kam štát pošle „jeho“ podielové dane. Ak má aktivity v rôznych obciach, sám si môže vybrať. Dnes je to striktne dané podľa trvalého pobytu, a to Hviezdoslavovu spôsobuje ohromné problémy. Nerozhodne pečiatka v občianke ale atraktívnosť mesta, obce a napokon sám občan. Ak si zoberieme napríklad Bratislavu, tak tej na podielových daniach takto uteká 39 miliónov eur ročne. 


Nesmie byť dôležité, kde má človek trvalý pobyt. Ak aj ktorýkoľvek Hviezdoslavčan pracuje v Bratislave, deti vozí do školy či škôlky v Bratislave a obeduje každý deň v Bratislave, neznamená to, že tam musia chodiť aj jeho podielové dane. Vo Hviezdoslavove totiž reálne žije, buduje komunitu, má priateľov a trávi rána, večere, víkendy alebo je na materskej, či vytvára hodnoty. Občan si proste vyberie, kam „jeho“ peniaze pôjdu. Úlohou našej obce bude následne týchto ľudí ešte viac motivovať a makať na tom, aby tie peniaze, ktorých sem bude prichádzať omnoho viac, sa premieňali na omnoho rýchlejšie budovanie infraštruktúry.

Táto novela má za cieľ priniesť spravodlivé platenie daní tak, aby aj Hviezdoslavov finančne získaval z toho, že do neho prichádzajú žiť ľudia z celého Slovenska, keďže je mimoriadne lákavý svojou polohou voči hlavného mestu, kde je najviac pracovných príležitostí.


Netreba nútiť občanov zmeniť si trvalý pobyt. Je to častokrát zdĺhavé, lebo si to vyžaduje aj zmenu ŠPZ. Tento problém tým pádom odpadá a všetko môže byť omnoho jednoduchšie, rýchlejšie a praktickejšie. Občania tak budú môcť (ak novela prejde) urobiť dobrovoľne, nič by ich to nestálo. Samospráva by ich oznámenie spracovala a ďalšie rozdelenie podielových daní by muselo putovať za ním do mesta, v ktorom reálne žije. Takto vie aj Hviezdoslavov získať spravodlivo desiatky tisíc eur ročne navyše na svoj rozvoj…

Budem informovať po októbrovej schôdzi parlamentu.

 

Lajkovať ma môžete TU: Marek LACKOVIČ

Obrázok: flickr.com

Zdroj: Osobná debata o návrhu s Matúšom Vallom a Jozefom Mihálom od 27.9. do 2.10. + Ekonomika.Sme.sk

5/5 (5)

Ako toto hodnotíte Vy?

Pridaj komentár

1 Komentár v "ZRUŠENIE platenia daní podľa miesta trvalého pobytu"

Byť upozornený
avatar
Triediť podľa:   NAJnovšie | NAJstaršie | NAJhlasovanejšie
Maroš Sollár
Hosť

Dobry den, toto schvalovanie ako dopadlo?

wpDiscuz